Poporodní návštěvní služba
a laktační poradenství

Tato služba je určena pro všechny ženy po porodu. Každá maminka by měla mít možnost, aby o ni pečovala porodní asistentka, která jí poskytne individuální odbornou podporu a pomoc v tomto novém a náročném období jejího života. Šestinedělí je jedno z nejkřehčích období v životě ženy-matky. Každá matka si zaslouží péči ženy-odbornice, která ji dokáže láskyplně opečovat. Matka je v šestinedělí stejně křehká, jako novorozené miminko, kterému dala život a zasluhuje si jemnou a pozornou péči:-)

 

Služba je velmi vhodná i pro ženy, které porodily své dítě císařským řezem. Při hojení jizvy je nutné zejména uvolnit pnutí, aby místo a okolí jizvy nebylo namáhané. Jednotlivé vrsvy jizvy mají tendenci se k sobě slepit, to znemožní klouzání vazů, šlach a svalů. Místo pod kůží s omezenou pohyblivostí má přímý vliv také na chod vzdálenych struktur, napětí kůže, citlivost a pohyblivost. Je nutné pečovat o jizvu hloubkově a komplexně, jelikož zjizvená tkáň se umí rozšířit jako “plevel “. V celém pohybovém systému se tak vytvoří sítě vazivové tkáně, to pak může u ženy po letech způsobit problém na úplně jiném místě (bolesti v bederní a křížové oblasti páteře, pánve, kyčlích, hlavy, krční páteře nebo v ramenních kloubech, nižší šance vaginálního porodu, bolestivá menstruace).

Každá jizva má ale také svůj příběh, každá žena se vyrovnává individuálně s porodem děťátka císařským řezem. Proto je velmi důležité, aby žena přijala svůj proces porodu a zároveň i jizvu, jako součást svého životního příběhu. Otevřít se, přijat, odpustit, poděkovat a jít dál cestou života. Ošetření jizvy jak na fyzické, tak na psychické úrovni je nesmírně hojivý proces , který je prospěšný pro zdravý a spokojený průběh následného těhotenství a porodu.

Poporodní návštěvní služba bezprostředně navazuje na nemocniční péči.

Příspěvek zdravotní pojišťovny lze čerpat na laktační poradenství i na poporodní návštěvu v rámci balíčků. Informace naleznete u Vaší pojišťovny.


Obsahem poporodní návštěvy je:

  • zhodnocení celkového tělesného i psychického stavu ženy po porodu ( kontrola zavinování dělohy a odchodu očistků, naučím Vás pracovat se šátkem na podvázání bříška po spontánním porodu, kontrola a ošetření porodního poranění, ev. vytažení stehů, podpora hojení, správné stravování, kontrola prsou, kontrola případné diatázy a její řešení, atd.)

  • poradenství v péči o jizvu po císařském řezu (jak pečovat o jizvu z dlouhodobého hlediska pro předcházení pozdějších komplikací, masáž, možnost tejpování jizvy i připadné diastázy - rozestupu přímeho břišního svalu, používání podvazovacího šátku)

  • základy rehabilitace po porodu, doporučení cviků na pánevní dno a střed těla ( v případě rozsáhlejšího rozestupu přímých bříšních svalů doporučím fyzioterapii)

  • kojení (kontrola prsou, techniky kojení a přisávání novorozence, potíže při kojení - nalité a bolestivé prsy, prasklinky, bolestivost při kojení, krvácení bradavek, usínající miminko, kojení s kloboučky a jejich odstranění)

  • kontrola miminka (edukace v péči o miminko, kontrola a péče o pupeční pahýl, správná manipulace s miminkem, úvaz miminka do šátku či nosítka, praktická ukázka domácího koupání, adaptace miminka po porodu a vše co Vás v péči o děťátko trápí a zajímá

  • součástí je i péče o psychiku ženy  - probereme jak žena prožila a vnímala svůj porod,  případně aktuální pocity a potřeby

Kontakt

  • Mgr. Eva Vaňková
  • Mobil: +420 732 563 485
  • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno z lásky k mojí ženě. Všechna práva vyhrazena 2023.